Novodobá Jawa! Legendárního péráka nebo kývačku můžete mít v novém kabátě i vy!

Dobře, všichni víme, jak to je, práva na výrobu české značky Jawa vlastní Indové. Avšak to nemusí být nutně špatně, jen se podívejte, kde dneska je díky indickým penězům takový koncern Jaguar / Land Rover. Pravdou však je, že britskému koncernu z Indie putují pouze peníze, kdežto Jawa se v Indii přímo vyrábí. To ale nemusí být nutné zlo, že ano?

Pojďme se podívat na zbrusu nový retro model Jawa 300, která vypadá skoro přesně jako kývačka, kterou měli naši tatínkové a dědečci. Na téhle Jawě je prostě skoro všechno retro a přesně tak to máme rádi! 

Vše ostatní z techniky je ale moderní záležitostí. Přední kotouč má průměr 280 milimetrů a brzdový systém je vybaven systémem ABS. Vzadu je klasický buben (těžko říct, zda kvůli retro vzhledu) a ten ABS samozřejmě nemá. Krásná retro nádrž pojme mimochodem 14 litrů benzínu.

Motor má přesně 293ccm a i když jeho výkon není nijak oslnivých 27,4 koní a točivý moment 28 Nm, na třístovku je to úctyhodná hodnota. Převodovka je samozřejmě šestistupňová.

V Indii se o výrobu stará (i v Evropě známá) firma Mahindra a motocykl tam má stát v přepočtu necelých 62 tisíc korun. Otázkou však je, zda bude tato motorka k dostání i u nás. Některé novodobé Jawy si samozřejmě můžete v ČR skrze oficiální zastoupení koupit, model 300 ale zatím nikoliv a zatím není jasné, zda to vůbec možné bude.

Pokud ano, bude muset model 300 splnit spoustu evropských zkoušek a získat homologaci. To by její cenu však mohlo vyšvihnout klidně o pár desítek tisíc korun. Tak v to doufejme, protože už teď víme, že se na ní chceme projet!