Yoshihide Muroya se stává králem vzdušného prostoru v ruské Kazani!

Po několikaměsíční odmlce se piloti znovu utkali v boji o titul posledního mistra světa prestižního leteckého závodu Red Bull Air Race, nejlépe nakročeno má Japonec Muroya!

Šampionát zavítal do ruské Kazaně a pomalu se nám přelévá do druhé poloviny letošní zkrácené sezóny. Pojďme si tedy zrekapitulovat, jak Yoshi ovládl vzdušnou Grand Prix Kazaně…

Round of 14

V prvním heatu se utkali Nicolas Ivanoff vs. Petr Kopfstein. Český zástupce měl závod skvěle rozjetý a vypadalo to opravdu nadějně, bohužel však přišla dvousekundová penalizace za nedodržení úrovně při průletu mezi pylony a z vítězství v tomto duelu se nakonec radoval Nicolas Ivanoff.

Dalšími piloty, kteří se vydali na trať byli Yoshihide Muroya vs. Ben Murphy. Jako první se časomíra spustila Benu Murphymu, jenž jasně ukázal, že je ve skvělé kondici s perfektně nastaveným letadlem. S časem 1’03,333″ překvapivě skoro porazil leteckého samuraje Muroyu. Na „skoro“ se však nehraje, a tak se Murphy se ztrátou 0,090″ na Muroyu zařadil alespoň na pozici Fastest Looser.

Ve třetím duelu se utkal Matt Hall s Michaelem Goulianem. Matt Hall předvedl excelentní výkon a jeho čas 1’02,383″ se stal rovněž nejlepším v dnešním dni. Michael Goulian měl tedy co dělat, aby Halla porazil, zkusil to tedy poslat na hranu, ale bohužel inkasoval vteřinovou penalizaci  za překročení G. Vítězem tohoto duelu se tedy stal Matt Hall.

Bez penalizace se neobešel ani čtvrtý heat – Francois Le Vot vs. Kirby Chambliss. Francouz předvedl čistý a velmi rychlý let čímž dostal svého soupeře pod tlak, a možná právě díky tomu při průletu mezi pylony Kirby chyboval a stejně jako Petr Kopfstein nedodržel úroveň průletu, výsledkem byla dvouvteřinová penalizace.

Stejný osud potkal i Pete McLeoda, jenž se utkal s Christianem Boltonem, a také Juana Velarda, který soupeřil s Martinem Šonkou.

V posledním heatu se měli utkat Matthias Dolderer s Mikou Brageotem, avšak Dolderer pro poškozené letadlo z předchozího dne nemohl do závodu odstartovat a tak měl Brageot postup víceméně v kapse.

Round of 8

Mika Brageot se však z postupu dlouho neradoval. Hned v prvním heatu round of 8 ho vyzval na souboj Yoshi Muroya, a tak bylo jasné, že do toho bude Francouz muset dát vše, jenže místo kýženého postupu do final 4 chyboval, a to hned dvakrát. Výsledkem byla čtyřsekundová penalizace za nedodržení úrovně letu mezi pylony.

Ve druhém heatu round of 8 se utkal Ben Murphy vs. Martin Šonka. Vítězem tohoto duelu se o 0,567″ stal Martin Šonka.

Heat 3 – Francois Le Vot vs. Christian Bolton. Z této dvojice se s rozdílem 0,358″ z vítězství radoval Francois Le Vot.

Heat 4 – Matt Hall vs. Nicolas Ivanoff. Krásný souboj o final 4 nakonec rozhodla vteřinová penalizace Nicolase Ivanoffa za překročení G.

Final 4! 

Stejná situace, jako v prvním letošním závodě, a sice finále, ve kterém se utkali dva velcí rivalové. Obhájce titulu Šonka a vyzyvatel Yoshi Muroya. Nejrychlejším ze čtveřice přeživších v dnešním závodě se stal Yoshihide Muroya, který jen těsně porazil Matta Halla. Třetí pódiová pozice náleží Martinu Šonkovi a na čtvrté příčce se čtyřsekundovou penalizací za nedodržení úrovně mezi pylony se umístil Francois Le Vot.

1. 🇯🇵 Yoshihide Muroya 1’03,496″
2. 🇦🇺 Matt Hall 1’03,681″
3. 🇨🇿 Martin Šonka 1’04,238″
4. 🇫🇷 Francois Le Vot 1’08,524″

Martin Šonka zhodnotil své počínání na dnešním závodě v Kazani slovy: ,,Krásný závod! I když jsme ve finálové čtyřce špatně nastavili letadlo a mohlo to být lepší… Máme radost a doufáme, že vy taky!! Už se těšíme na Balaton.“

V čele závodu zůstává Yoshihide Muroya s celkovým počtem 53 bodů, na druhém místě obhajuje titul Martin Šonka s počtem 44 bodů, třetí místo v celkovém hodnocení s počtem 36 bodů náleží Mattu Hallovi.