Chilskou rallye ovládlo duo Tänak-Järveoja!

O tom, kdo by mohl vyhrát chilskou rallye, jejíž premiéra se odehrála tento víkend, se jistě uzavírala velká spousta sázek, zvítězí mladí jezdci lačnící po vítězství, či snad zkušení matadoři? Odpověď je prostá a jasná. Ovládl ji Ott Tänak s Martinem Järveojou!

Pojďme si však její průběh zrekapitulovat…

Do vedení závodu se po první etapě dostal právě Ott Tänak, jenž byl s téměř půlminutovým náskokem následován Sébastienem Ogierem, J.M. Latvalou +28,8″ a Thierry Neuvillem +29,5″. Ačkoliv se posádky seznamovaly s novou soutěží a mimo čas bojovaly také s počasím a jeho následky na trati, první etapa probíhala bez nějakých problémů.

Ty velké věci se však začaly dít v etapě druhé. Nejprve šel v jejím úvodu přes „boudu“ Kris Meeke, který sice v soutěži pokračoval dále, ale značně brzdil svého týmového kolegu Jari-Matti Latvalu. Tento problém se však následně vyřešil pozdějším startem J.M Latvali po dohodě s vedením závodu. Na osmé rychlostní zkoušce těžce havarovala posádka Neuville – Gilsoul, zkouška byla následně zastavena a posádka byla letecky transportována do nemocnice na vyšetření. Oba jsou naštěstí v pořádku, soutěž pro ně však skončila. Na konci etapy ve 12. rychlostní zkoušce odstoupil pro poškozenou poloosu Jari Matti Latvala a od té doby až do závěrečné power stage se až na změně v pořadí Krise Meeka, jenž se dostal na 8. místo (před lídra WRC2Pro) v pořadí nic nezměnilo.

Na závěrečné power stage stanovil velmi slušný čas Jari-Matti Latvala, kterého však v šíleném tempu překonal Sébastien Ogier a toho ještě následně Ott Tänak, který si tak z Chile odváží plný počet bodů. Skvěle si také počínal Sébastien Loeb, jenž na poslední rychlostní zkoušce mohl získat druhé místo, a tak pořádně zatáhl a zkusil to, na Ogiera to však nestačilo.

🇨🇱 Copec Rally Chile 2019

Konečné výsledky: 

1. 🇪🇪 Tänak O. – 🇪🇪 Järveoja M. 3h 15’53,8″ (Toyota Yaris WRC)
2. 🇫🇷 Ogier S. – 🇫🇷 Ingrassia J. +23,1″ (Citroën C3 WRC)
3. 🇫🇷 Loeb S. – 🇮🇩 Elena D. +30,2″ (Hyundai i20 WRC)

4. 🇬🇧 Evans E. – 🇬🇧 Scott M. +1’36,7″ (Ford Fiesta WRC)
5. 🇫🇮 Suninen T. – 🇫🇮 Salminen M. +3’15,6″ (Ford Fiesta WRC)
6. 🇫🇮 Lappi E. – 🇫🇮 Ferm J. +3’45,4″ (Citroën C3 WRC)
7. 🇳🇴 Mikkelsen A. – 🇳🇴 Jæger A. +4’39,0″ (Hyundai i20 WRC)
8. 🇬🇧 Meeke K. – 🇬🇧 Marshall S. +7’33,4″ (Toyota Yaris WRC)
9. 🇫🇮 Rovanperä K. – 🇫🇮 Halttunen J. +8’04,2″ (Škoda Fabia R5)
10. 🇳🇴 Østberg M. – 🇳🇴 Eriksen T. +8’30,0″ (Citroën C3 R5)

Power Stage:

1. 🇪🇪 Tänak O. – 🇪🇪 Järveoja M.  +5 bodů
2. 🇫🇷 Ogier S. – 🇫🇷 Ingrassia J. +4 body
3. 🇫🇮 Latvala J. – 🇫🇮 Anttila M. +3 body
4. 🇫🇷 Loeb S. – 🇮🇩 Elena D. +2 body
5. 🇬🇧 Meeke K. – 🇬🇧 Marshall S. +1 bod