Dan Gurney

Ve věku 86 let nás včera opustil fenomenální závodník Dan Gurney.

Dana Gurneyho příliš mnoho lidí nezná, a to považujeme za obrovskou chybu, či snad nedostatek ve vědomostech motoristických fanoušků…
Narodil se 13.4.1931 v New Yorském Port Jeffersonu a je považován za jednoho z nejtalentovanějších amerických závodníků. Gurney byl totiž prvním ze tří jezdců (Mario Andretti a Juan Pablo Montoya), který zvítězil v soutěžích: Sports Cars (1958), Formule 1 (1962), NASCAR (1963) a Indy Car (1967).
24h Le Mans – 1967

Dozajista musíme zmínit jeden slavný rituál, který je dnes jakýmsi symbolem vítězství snad v jakékoliv sportovní disciplíně. Vše začalo vítězstvím Dana Gurneyho v roce 67 v závodě 24h Le Mans, kdy na stupních vítězů začal spontánně stříkat šampaňské. Ano, je to tak. Dan Gurney byl první, který s tímto vítězným rituálem přišel. Není to však jediná zásluha, kterou si může tento Američan připsat. V roce 1968 na Německé Grand Prix se stal prvním jezdcem, který kdy v závodech Grand Prix použil helmu s plnou tváří.
Nyní se však vraťme k jeho motoristickým úspěchům. Dalo by se říci, že vše odstartovalo jeho kariérou ve Formuli 1 (nebudeme-li počítat, že ve věku pouhých devatenácti let zkonstruoval závodní vozidlo, které v tu dobu uhánělo šílených 222 km/h na Bonnevillských solných pláních).
V roce 1959 debutoval u týmu Ferrari, avšak pro první vítězství si dojel „až“ v roce 1962, tedy o tři roky později s monopostem Porsche ve Velké ceně Francie, která se v tu dobu odehrávala v Rouenu. Mezi jeho největší úspěchy v F1 by se však dalo považovat vítězství z roku 1967 na Belgické Grand Prix, kde závodil s vozem Eagle-Weslake jeho vlastní stáje Anglo American Racers (AAR).

Tým Anglo American Racers (AAR) byl založen Danem Gurneyem a Carollem Shelbym, kterého snad není třeba představovat. Tito dva velikáni spolu zkonstruovali monopost Eagle-Weslake, neboli Eagle Mk1, běžně označován jako Eagle T1G, se kterým právě Dan Gurney vyhrál Velkou cenu Belgie v roce 1967, jednalo se tak o první a bohužel i jedinou výhru tohoto božského monopostu a poslední vítězství Dana Gurneyho v seriálu F1. Stal se teprve druhým jezdcem, který dokázal vyhrát závod s vozem vlastní konstrukce.
Závodili s ním i významní jezdci jako byli: Phil Hill, Bruce McLaren, Bob Bondurant, Ludovico Scarfiotti, Richie Ginther či Al Pease.
Jak jsme již zmínili v úvodu článku, Formule 1 nebyla jediným seriálem, kde se Dan Gurney angažoval. Úspěchy sbíral také v Indy Car, Can-Am, NASCAR a dalších soutěžích. Závodění mu zkrátka šlo.

Jimmy Clark skvěle popsal Gurneyho jako jediného soupeře, kterého se bál, a to je potvrzení, které překračuje většinu trofejí…
Děkujeme Danu Gurneymu za jeho přínos motorsportu. Odpočívej v pokoji.