Zero představilo nový streetfighter SR/F!

Americká společnost Zero Motorcycles, jejíž elektrické motorky se prodávají také u nás, představila zbrusu nový stroj, který je zatím nejsilnější a nejrychlejší ze všech Zero motorek.

Ano, je nám jasné, že spousta z vás už u slova elektrický přestala číst a v duchu si říkáte něco ve smyslu, že elektrickou motorku NIKDY! Jenže je tu pár věcí, u kterých by měly jít předsudky stranou. Vynechejme teď to, že pro vás chystáme test modelu SR, který dokáže pokořit rychlost 100 km/h za 3 vteřiny. Elektrické motorky dneska smysl dávat můžou, a to jak z hlediska rychlosti, dojezdu, tak i v podstatě bezúdržbového a levného servisu.

Jenže teď Zero přišlo se streetfighterem SR/F, který je rychlejší než jakýkoliv dosavadní Zero model. Nový motor ZF75-10 poskytne výkon 110 koní, což samo o sobě není nijak oslňující. Přidejte k tomu ale především točivý moment 190 Nm už od 0 otáček a dostanete opravdovou raketu! To jsou totiž na stroj vážící 220 kilogramů vážně skvělé hodnoty.

Mimochodem, zadní kolo je poháněno skrze řemen, nikoliv obligátní řetěz.

Přední nastavitelná 43mm vidlice Showa BPF slibuje také velmi dobrou funkčnost, vzadu centrální tlumič také od Showy (a také pochopitelně nastavitelný) stejně tak a k asfaltu budete už z výroby přilepeni obutím Pirelli Diablo Rosso III (s rozměry 120/70 vpředu a 180/55 vzadu). To dohromady dává společně s rozvorem 1450 milimetrů vskutku souznící porci komponentů pro zábavu.

K dispozici budete mít čtyři různé režimy jízdy. Konkrétně Street, Sport, Eco a Rain. V módu Rain samozřejmě bude naplno funkční systém Bosch MSC s chytrým ABS, kontrolou trakce a systém proti bloknutí zadního kola. Samozřejmostí ale bude možnost individuálního nastavení podle chutě jezdce. Samozřejmostí je pak také tempomat nebo spárování s telefonem. Můžete mít však také dražší verzi Premium s vyhřívanými rukojeťmi, větrným štítkem a zkrácenou dobou nabíjení.

V základní verzi dostanete 3kW nabíječku, která nabije akumulátory za 4,5 hodiny. Ano, je to dlouhá doba, ale právě proto Zero nabízí dražší model Premium a 6kW nabíječku, se kterou nabijete baterie za hodinu a půl. Na 80% kapacity to pak bude trvat o něco déle než normální poklidný oběd.

A jak je na tom Zero s dojezdovou vzdáleností? Američané udávají dojezd ve městě 259 km, na okreskách nebo dálnici téměř 160 kilometrů a v kombinaci můžete cestovat vzdálenosti až 200 kilometrů.

A cena? Základní verze vyjde na zhruba 545 tisíc, verze Premium pak na 600 tisíc. Ano, je to hodně, ale oproti ostatní elektrické konkurenci je cena vskutku zajímavá.