Toyota postaví měsíční vozidlo!

Toyota se dala dohromady s japonskou kosmickou agenturou JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) a ve vzájemné spolupráci se chystá postavit lunární rover, který by měl plnit mise na měsíci a planetě Mars.

Zatím je vše ve fázi pouhého plánování, ale už se můžeme podívat na první počítačové rendery tohoto elektrického lunárního vozidla. Vozidlo by mělo být s lidskou posádkou a má být konstruováno tak, aby bylo co nejlehčí a slibovalo co největší dojezd. Toyota s Jaxou si kladou za cíl dojezd 10 000 kilometrů (převážně díky použití solárních panelů), což je zhruba o něco méně než je obvod povrchu měsíce. Masku po vzoru FJ Cruiseru však ve výsledné verzi očekávat nejspíš nemůžeme. :D

Vozidlo by mělo měřit na délku zhruba 6 metrů a přebývat by v něm měli pohodlně dva astronauti.

Hiroshi Yamakawa (prezident společnosti JAXA) uvádí, že měsíční rover s lidskou posádkou a přetlakovou kabinou bude hrát opravdu důležitou roli při prozkoumání měsíce. Je také možné, že Japonci budou chtít s tímto vozítkem uvést na pravou míru všechny konspirace o tom, zda Američané skutečně přistáli na měsíci.