Okýnko do historie: Zárodek RenaultSportu a úmrtí Marcela Renaulta…

V roce 1898 založil Marcel Renault se svými dalšími dvěma bratry firmu Renault Frères, kterou známe dnes pouze jako Renault.

Bratři Marcel a Louis se kvůli propagaci svých vozidel (jak to dělal tehdy téměř každý) angažovali do fascinujících automobilových závodů, ve kterých kvality svých vozů prezentovali velmi dobře. V roce 1902 vyhrál totiž vůz Renault závod z Paříže do Vídně. Měla tak začít pro Marcela velká éra plná slávy, vítězství a peněz.

V roce 1903 se tak přihlásil na závod z Paříže do Madridu. Bohužel byl tentozávod pro Marcela osudným. Dne 24. května ve druhé etapě závodu Marcel havaroval a o den později v nemocnici na následky zranění zemřel. Ten den to ale nebyla jediná tragická nehoda a během závodu zemřelo celkem 8 lidí.Závod byl logicky přerušen. Tehdy ale během závodění slovo bezpečnost nebylo ve slovníku a v budoucnu došlo k mnoho dalším tragickým nehodám. Bezpečností se začaly zabývat automobilové organizace až později v 80. letech. V 50., 60. a 70. letech totiž zahynulo celkem 37 pilotů(!!!), a to pouze při Gran Prix. Nemluvě o megalomanském počtu diváckých úmrtí a dalších motoristických odvětví jako motocykly, rally a různé další „disciplíny“.

Čas od času si není od věci tyto smutné události připomenout…

Myslíme však, že by dnes byl Marcel na sportovní divizi Renaultu a celou značku Renault opravdu pyšný.