Muž se vydal na 100 let starém motocyklu na cestu napříč Amerikou!

Když se jistý kapitán Charles Kenilworth Shepherd (mimochodem britský voják) v roce 1919 vydal na svém motocyklu Henderson cestou napříč Amerikou, nevěděl, jaký hit se z toho stane. O svém dobrodružství vydal v roce 1922 několik publikací, včetně knihy „Across America by Motor-Cycle“, která se dokonce stala veřejným majetkem USA. Nedávno se však tato kniha remasterovala a byla vydána dokonce i v audioknižní podobě.

Příběh kapitána Shepherda oslovil ohromný počet lidí, jenže odstupem času se na tento příběh zapomnělo. Nyní se ale jeho příběh znovu otevírá díky Marku L. Hunnibellovi. Ten vydal knihu „America by Motor-Cycle – Fully Annotated Centennial Edition“. Tato knižní publikace obsahuje také dosud nezveřejněné poznámky z cest, a to přímo v podobě originálního rukopisu kapitána Shepherda. V knize najdete však také jeho životopis před a po cestě.

Jenže Mark Hunnibell nezůstal jen i teoretické studii Shepherdovi cesty. Po celých 100 letech se vydal po jeho stopách a dokonce k tomu užívá i stejný motocykl Henderson z roku 1919, pochopitelně však patřičně zrenovovaný. Samozřejmě Mark Hunnibell vysvětluje, že není možné naprosto přesně zkopírovat cestu, jelikož několik nezpevněných silnic, které kapitán Shepherd projel, dnes již neexistují nebo změnily směr. Důležité body a místa však Hunnibell pochopitelně zachovává. Neméně zajímavé na celé této věci je fakt, že Hunnibell je právě zrovna na cestě a na jeho internetových stránkách můžete díky GPS sledovat, kde přesně se zrovna pohybuje.

Mimochodem, americké motocykly Henderson vznikly v roce 1912 a konkrétní motocykl, na kterém se oba muži vydali, byl Henderson model Z. Měl čtyřválcový agregát o objemu 1147 ccm s výkonem 14,2 koní. Skrze třístupňovou převodovku bylo poháněno zadní kolo samozřejmě skrze řetěz. I s těmito dnes nepříliš oslnivými parametry dokázal tento stroj uhánět maximální rychlostí až 115 km/h. Znovu připomínám, v roce 1919!

Sledovat Hunnibellovu cestu můžete ZDE NA JEHO WEBOVÝCH STRÁNKÁCH.