Motoristický lid vs. SKI CENTRUM Kohútka!

SKI CENTRUM KOHÚTKA zveřejnilo v pátek večer na svých oficiálních fb stránkách příspěvek, ve kterém děkuje Policii České republiky za jejich rychlý zásah na přilehlém parkovišti, konkrétně proti (dle slov Skiareálu) „nelegálním závodníkům“. Ano, na první pohled vtipný příspěvek zadostiučinění a pochlubení se napráskání bezohledných(?) řidičů však vyvolal značnou vlnu kontroverze.

Je to opravdu tak horké, jak popisuje SKI CENTRUM (dále jen Kohútka)? Pro běžného člověka samozřejmě ano, čemuž také dokonale dopomáhá adminova volba slov, jež si dokonale hrají s psychikou neznalých lidí.

Pojďme se podívat na tento incident s trochou logického myšlení a ano, ač jsme nadšenci řízení, také s notnou dávkou objektivity.

Kohútka na svém facebooku uvedla text: „Děkujeme Policii ČR za včasný zásah na centrálním parkovišti proti nelegálním závodníkům. Tento nešvar se ve velkém rozmáhá a je jen otázkou času, než se něco vážného stane. Střediska jsou plná hostů a auta se nekontrolovaně řítí po zasněžených parkovištích. Dnes se to obešlo jen několika 2000 Kč pokutami. Prosíme řidiče, aby od těchto aktivit upustili.“

V prvé řadě si pojďme trochu rozebrat, co znamená slovní spojení „nelegální závodník“. Tímto termínem se rozumí pochopitelně člověk, který za nějakým jasným účelem (většinou vítězství nebo sebeuspokojení) a svou záměrně extrémní a nebezpečnou jízdou ohrožuje okolní provoz. Jenže dle jakéhokoliv racionálního vysvětlení k tomuto charakteru určitě nesedí člověk, který si chce bezpečně vyzkoušet na větším prostranství s prvním sněhem chování svého vozu za snížených adhezních podmínek. Navíc záměrně si vybírající pozdní večerní hodiny a nejméně frekventované místo, aby jeho tréninkem bylo postihnuto co nejméně lidí.

Kohútka dokonce nešetří spojením slov jako třeba „auta se nekontrolovaně řítí“ v kontextu s řízeným smykem jednoho z účastníků. Ono ač k řízení vozu vztah máte kladný či nikoliv, kontrolovaný smyk se určitě nedá považovat za ztrátu kontroly nad vozem, který se podle Kohútky stal neříditelnou zbraní.

Ať však nepícháme jen do vosího hnízda visícího na trámu Kohútky, je více než patrné, že dnes se opravdu tato jízda stává trendem mladých a neukázněných řidičů, kteří mnohdy skutečně bezohledně tímto stylem jezdí na parkovišti mezi auty nebo v běžném provozu, aniž by to měli opravdu na 100% a bezpečně v ruce. Znovu však připomínáme, že konkrétně tento případ opravdu nebyl zcela očividně jedním z nich.

Na druhou stranu, nejeden člověk by také mohl namítnout, že parkoviště je soukromým pozemkem Ski Centra, a tak je na majiteli, za jakých podmínek a pro jaké aktivity bude vozidla na parkoviště pouštět. Jenže ani to není tento případ. Parcela parkoviště není ve vlastnictví Kohútky, naopak, je to státem vlastněná parcela.

Stále je tu však problém ten, že parkoviště (laicky řečeno) sdílí režim komunikace, ke které přiléhá. Z toho je samozřejmě patrné, že ze strany účastníků tohoto incidentu byl spáchán přestupek, jelikož se účelně vozidla dostávala do smyku, což je pochopitelně zákonem zakázané.

Z toho však vystává otázka, zda je ze strany PČR (resp. nadřazených českých zákonů) opravdu nutné takto bezostyšně trestat toto jednání na bezpečné ploše, kde se nekoná žádné ničení majetku nebo ohrožování okolí.

Stát se samozřejmě alespoň na oko snaží snižovat počet dopravních nehod, jelikož mívají často fatální následky. Bohužel však pro všechny strany (s výjimkou jen státní kasy), berou tuto snahu za špatný konec. Jen si vzpomeňte, jak často v médiích slyšíte, případně čtete, že „řidič dostal smyk a vyjel s vozidlem mimo komunikaci“, kde narazil do pevné překážky a utrpěl v tom nejhorším případě zranění neslučitelná se životem. Stává se to skutečně ve velké části dopravních nehod, kterých je účastníkem jediné vozidlo. A přesně tomuto se dá předcházet. Samozřejmě, že ne každé točení se na parkovišti spasí svět a nikdo také netvrdí, že člověk, který takto trénuje, se díky této prevenci z podobné situace vylíže mrknutím oka, ovšem touto prevencí by se měli zabývat ve vlastním zájmu nejen jednotlivci, ale také stát. Kupříkladu učit srovnávat smyk už v autoškolách, částečně dotovat soukromým osobám kurzy bezpečných jízd nebo také v neposlední řadě polevit v trestání obdobných situací, jako vznikla právě včera na Kohútce.

A je opravdu více než zarážející, že lidé, kteří tento čin zatracují, v drtivé většině případů sami nedokážou zvládnout jednoduchou krizovou situaci a nedejbože si nastálou nehodu obhájili se slovy „nedalo se s tím nic dělat“.

Zcela jistě jste se mnohdy dostali také do situace, kdy si jedete jako spořádaný občan zalyžovat do podobného skiareálu, avšak už v půlce kopce nahoru musíte kličkovat mezi zaseknutými snaživci, kteří se pokouší dostat nahoru na parkoviště (převážně na výše položených místech) se silně prokluzujícími koly. Z vrcholu kopce se navíc musíte vyhýbat těm jedincům, kteří chtějí cestou z kopce zpomalit, a tak jen intuitivně zašlápnou brzdový pedál. A pak se samozřejmě klouzají opravdu nekontrolovaně směrem dolů, kde ohrozí spoustu dalších účastníků provozu. Paradoxem pak je, že člověk, který si podobně několikrát v rámci tréninku vyzkouší chování svého vozu za těchto podmínek (a kterého přesně tito nezkušení jedinci odsuzují), bezpečně vyjede nahoru a zase bezpečně sjede dolů, protože jednoduše ví dopředu, jak se jeho vozidlo zachová v důsledku akce z jeho strany skrze konkrétní ovládací prvek vozu.

Například ve Finsku nedostanete řidičský průkaz, dokud se v autoškole nenaučíte zvládat vozidlo na sněhu a ledu a neabsolvujete úspěšně školu smyku a losí manévr. Což už také vypovídá o faktu, že umět zvládat vůz v takových situacích má smysl…

Takže… když už stát nemá zájem pustit část finančních prostředků na financování podobných kurzů pro řidiče a nechce v tomto směru zpřísnit ani autoškoly, buďme v tomto ohledu benevolentnější alespoň my, obyčejní lidé. V přímé úměře to totiž opravdu může znamenat menší nehodovost na silnicích.