Mini vyrobilo již 10 milionů vozů!

Mini letos slaví opravdu velké jubileum. Tedy vlastně rovnou dvě. Nejen, že letos Mini má 60. narozeniny, dokonce se to tak krásně sešlo, že v srpnu roku 2019 vyjel z továrny Mini desetimiliontý kus.

Konstruktér Alec Issigonis (který zemřel roku 1988) by byl jistě pyšný. Ano, vše začalo v roce 1959, kdy řecký konstruktér Alexander Arnold Constantine Issigonis společně s designérem Leonardem Lordem představili trhu malé kompaktní. Austin Rover Mini bylo opravdu revoluční vozidlo. Jeho koncepce „vše vepředu“ a motor uložený napříč. Díky tomu nabídlo i přes své velmi malé rozměry velice dobrý vnitřní prostor a především – malou spotřebu paliva, což bylo po suezské krizi pro britské občany klíčové.

Lehká váha a kola v rozích karoserie zaručovala vskutku nadprůměrné jízdní vlastnosti. Také díky tomu se Mini stalo obrovským trhákem.

Nyní ale do součanosti. V továrně MINI Plant Oxford vyjelo na světlo Mini s výrobním číslem 10 000 000. Stalo se tak jubilejně v továrně, kde se vyrábělo i původní Mini v roce 1959. Jubilejní vůz Mini 60 Years Edition se dnes dokonce zúčastnil spanilé jízdy 60 vozů z Oxfordu do Bristolu, kde proběhlo mezinárodní setkání různých vozidel této britské značky.

Gratulujeme!