Hyundai nechalo atletku běhat ve výfukových plynech! (VIDEO)

Ač zní tento záměrně bulvární nadpis jakkoliv nehumánně nebo bláznivě, Hyundai nechalo španělskou atletku a plavkyni Mirei Belmonte zavřít do bubliny s běžeckým pásem, do které nepustili nic jiného, než výfukové splodiny. Naštěstí šlo však o spaliny modelu Nexo, který kombinuje pohon elektromotoru a vodíkových článků. Z výfukového potrubí teda šla jen voda a čistý kyslík.

Hyundai také uvádí, že kyslík, který olympijonička během dechu inhalovala, je dokonce čistší, než ten, který běžně dýcháme z ovzduší. Ano, elektrická auta s vodíkovým pohonem mají rozhodně svou budoucnost.

Nexo je opravdu pozoruhodným vozidlem. Nejen, že jeho čisté spalování má rozhodně velké ambice na budoucí rozšíření a uplatnění, zajímavé také je, že zvládne doslova čistit vzduch. Nexo zvládne totiž zachytit 99,9% částic prachu, které dokáží vyčistit za 24 hodin chodu až 645 kilogramů vzduchu. Jen pro srovnání, to je asi zhruba stejné množství, které vydýchá za celý den 1000 osob.

Mimochodem, Nexo dokáže z elektromotoru poskytnout přes 160 koní a 395 Nm. Dojezd Hyundai uvádí na jedno vodíkové načerpání až 800 kilometrů, což je opravdu hezké číslo. Nezbývá tedy než doufat, než i v ČR vyrostou nějaké vodíkové čerpací stanice, které se víc a víc rozrůstají po celém světě. V České republice je zatím pouze jedna jediná.

Hyundai ale dokonale demonstruje, jaké výhody pramení právě z použití elektrického pohonu s vodíkovými články.