Dominantní dvojité vítězství pro Toyotu v Le Mans!

Letošní ročník vytrvalostního závodu v Le Mans byl krutopřísný od začátku až do konce, jednotlivé boje v různých kubaturách nás prováděli po celou dobu závodu na jehož konci se radovala tovární Toyota!

LMP1

Ve vrcholné kategorii TS050 Hybrid neměl konkurenci, a souboj o vítězství se rychle rozplynul na dvoucestný zápas tovární Toyoty. Mezi týmovými kolegy se však strhla krvelačná bitva – #7 Mike Conway, Kamui Kobayashi a Jose Maria Lopez se dostali do vedení poté, co #8 Sebastien Buemi (Kazuki Nakadžima a Fernando Alonso) dostal 60s stop-and-go penalizaci za překročení rychlosti v ochranné zóně. Nakajima s vozem #8 získal zpátky vedení v 16. hodině a odtamtud měl výhodu, která se navíc zdvojnásobila díky přetočení Lopéze v Dunlop chicane něco málo 3 hodiny před koncem závodu. Kobayashi #7 pak klesl o kolo za sesterským vozem, když minul kolo pit stopu pro natankování, díky čemuž byl nucen zhruba na půl kola výrazně zvolnit, a tak si vysloužil pár pozdějších trestů za překročení mandátu na 11 kol.

Cílem jako první projel vůz #8 Fernanda Alonsa – Sébastiena Buemiho – Kazukiho Nakadžimi, což pro Toyotu znamená historický okamžik a to hned dvojitý, pro Fernanda Alonsa klíčový. Je to totiž jeho 2/3 vítězství pro zisk „trojkorunky motorsportu“.

Rebellionův pár R-13 Gibsons se stal nejsilnějším soukromým LMP1, ale oba se setkali s řadou technických problémů a skončili za Toyotou o 12 a 13 kol.