Čtyřválcová Honda CB slaví 50. výročí!

Honda CB750 „Four“ slaví v letošním roce už své 50. narozeniny a v Hondě vzdávají tomuto modelu hold speciální výroční edicí. Ta bude vycházet z nové CB1000R a vypadá opravdu parádně!

První čtyřválcové CB opravdu šokovalo svět. Představilo se v roce 1969 jako odpověď na anglický Triumph Rocket 3, který se v zámoří stal nejlepší motorkou své doby, avšak export z Británie do USA byl opravdu komplikovaný a nestíhal uspokojovat poptávku amerických zákazníků. Dealeři po celé Americe tak začali tlačit přímo na Soichira Hondu, aby co nejrychleji přivedl do USA vlastní motorku (tehdy) supersportovní koncepce.

Není tedy žádným překvapením, že model CB750 vznikal víceméně na míru Severní Americe, a když v roce 1969 přišel na trh, stal se z něj okamžitý hit, převážně díky revolučním konstrukčním řešením, které nebylo pro sériové motorky vůbec běžné. CB750 měla už v roce 1969 přední kotoučovou brzdu, samozřejmě elektrický startér a hlavně fantastický řadový čtyřválec o objemu 770 ccm, který byl samozřejmě chlazen vzduchem. Měl oslnivý výkon 50 kw (67 koní) a dokázal pomocí pětirychlostní skříně uhánět skoro 200 km/h. Na svou dobu opravdu pozoruhodné hodnoty. CB750 se mimochodem představila v krásné modré barvě se zlatými akcenty, což je hlavním oblekem také pro výroční edici z roku 2019.

Honda odkazuje na svůj první čtyřválec výroční edicí za pomocí nejnovější CB1000R, která se představí v krásné modro-zlaté kombinaci, odkazující právě na původní model. Odkaz na svou prababičku ale pokračuje také výfuky, které mají stejný tvar jako první model.

Tuto výroční edici si budete moci prohlédnout na italském motosalonu Roma Motodays, která bude probíhat od 7. do 10. března.

Bohužel však oficiální stránky římského motosalonu uvádí, že je tato výroční edice postavena ve spolupráci s Honda Itálie vypadá to, že tento stroj v původních barvách vznikne jen v jednom exempláři, který si odveze domů jeden návštěvník motosalonu, který si zakoupí vstupenku. Věříme však, že se japonská Honda pochlapí a nabídne tuto výroční edici svým zákazníkům ve více kusech. Každopádně… také se vám najednou chce si udělat výlet do Itálie? :)