Brabham BT62 – Návrat legendy!

Brabham. Pokud jste motoristickým nadšencem určitého věku, poznáte jeho jméno. Vozy značky Brabham měly v minulém století v oblasti motorsportu obrovský potenciál a je s ním spojováno i četné zastoupení ikonických jmen, ať už zakladatelů – sir Jack Brabham a Ron Tauranac, či závodníků – Dan Gurney, Denny Hulme, Jochen Rindt, Jacky Ickx, Niki Lauda, a další, nebo dokonce jiné slavné osobnosti – Bernie Ecclestone….

O tom však dnešní článek není, avšak zoufat nemusíte, poněvadž i zrodu této famózní značky se později podíváme na zoubek.

Brabham BT62, to je, oč tu běží!

Na zemském povrchu se po dlouhých letech, dalo by se říci dekádách objevil zbrusu nový vůz této značky s označením BT62. My vás dnes stručně seznámíme s jeho okolostojíčnostmi. Tak, jako čísla 90-60-90 označují pro mnohé lidi, zejména tedy muže božskou číselnou kombinaci dámských křivek, pro nás motoristické nadšence je božská číselná kombinace poněkud rozdílná. Ač jsme v dnešní době poměrně hodně rozmlsaní, především díky rozmanitosti trhu, božská kombinace by bez nad sázky mohla začínat nějak takhle…

5.4-V8-700, tedy: 5.4 litrový atmosférický agregát V8 s výkonem 700 koní, co je však ještě brutálnější je fakt, že tyto údaje jsou párovány s hmotností vozu pouhých 972 kg!!! Ale… (Všechno má svá ALE) zde tomu není jinak. Kromě ceny, která je také astronomická (35 milionů korun) je zde ještě jeden háček, a sice vůz není homologován pro provoz na pozemních komunikacích, majitelé si jej užijí pouze na okruhu. Série činní 70 kusů, jež bude vytvořena ku příležitosti oslav 70. výročí debutu Jacka Brabhama.

Ikonické zelené zbarvení poukazuje na monoposty F1 z roku 1966.