Věděli jste, že v italské Imole v roce 1994 nezemřel jen legendární Ayrton Senna?

Samozřejmě, závod v Imole roku 1994 je pevně spjat se smrtí Ayrtona Senny. Jenže den před Sennou se stal obětí Imoly také rakouský pilot Roland Ratzenberger, který měl velkou nehodu už v kvalifikaci.

Roland jel 30. dubna svou životní kvalifikaci a i když si při nájezdu na obrubník v jedné ze zatáček a lehce poškodil přední přítlačné křídlo, přesto nezajel do boxů, protože spojler nepůsobil při jízdě nijak poškozeně. To se mu ale stalo osudným, protože v rychlosti přes 300 km/h mu spojler upadl a přední kola neměla dostatečný přítlak. V zatáčce Villeneuve curva vyletěl a obrovský náraz do hrazení trati způsobil Ratzenbergerovi mnohačetná poranění hlavy a krku. I přes téměř okamžitou první pomoc a snahu o oživování samotnými pořadateli a následným leteckým transportem do nemocnice, byl Roland prohlášen ve 14:15 za mrtvého.

Kvalifikace ale přesto za cca 20 minut pokračovala, i přes zdrcení všech jezdců.

Je třeba také zmínit, že ještě den předtím, v tréninku, měl děsivou nehodu Rubens Barrichello, který po kotrmelci ve vzduchu skončil na „střeše“. Vyvázl ale bez větších zranění (pouze zlomený nos, ruka a pár modřin).

No a ani ne 24 hodin po smrti Ratzenbergera si v hlavním závodu Imola vzala další život. Legendu Ayrtona Sennu…

Tak či tak, Roland i Ayrton zemřeli, aby se opět zpřísnila bezpečnostní pravidla ve Formuli 1 a zamezilo se tak úmrtí dalších jezdců.