Ve věku 70 let nás navždy opustila legenda motoristického sportu – Niki Lauda

Motoristický svět zasáhla velká rána, ve věku 70 let nás včera navždy opustil fenomenální Niki Lauda.

Příčiny úmrtí zatím nejsou známy, dle dostupných informací však Niki Lauda v poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy, které se s ním táhly od vážné nehody na Nürburgringu v roce 1976. Zemřel v rodinném kruhu. Není však důležité, jak tento fantastický, talentovaný a nebojácný člověk zemřel, nýbrž, jak žil…

Tři mistrovské tituly
Niki Lauda za svou jezdeckou kariéru získal celkem tři tituly mistra světa – v letech 1975, 1977 a 1984. První dva s monopostem Ferrari a poslední s McLarenem. V roce 1976 mohl získat i obhájit ještě jeden titul, avšak  vlivem ošklivé nehody na Nürburgringu, při které unikl smrti jen o vlásek, mu boj o titul výrazně ztížila. Niki Lauda sice do kokpitu usedl už po 42 dnech od nehody, ale kvůli vysokému riziku svůj boj o titul v posledním závodě v Japonsku vzdal. Titul tak získal o jediný bod jeho dobrý kamarád a rival James Hunt.

Spousta z Vás si jistě ihned vybaví film Rona Howarda – Rush/Rivalové, jenž vznikl v roce 2013, jenže v něm si toho scénáristé spoustu vymysleli, ostatně o tom se můžete dočíst v našem starším článku zde.

Po odchodu z Formule 1
Po odchodu z Formule 1 se začal věnovat létání. Vlastnil letecké společnosti Laudamotion, Niki či Lauda Air, jejichž letadla občas sám pilotoval. Letecká společnost Niki byla v roce 2011  odkoupena společností Air Berlin, která v roce 2017 zbankrotovala. Lauda se proto rozhodl koupit aerolinky zpět. Leteckou společnost Lauda Air později prodal Austrian Airlines.

Slova nedokáží popsat zármutek nad takovou ztrátou. Odpočívejte v pokoji, pane Niki Laudo.