Starý okruh Monza – Obávaný zabiják

Starý okruh v Monze neměli piloti (nejen Formule 1) nikdy příliš v lásce.

Tato „nenávist“ Monzy pramenila především z táhlého klopeného oválu. Ten byl i přes svou třicetiletou existenci do oficiálního Grand Prix okruhu zařazen až v roce 1954 (tedy 4 roky po vzniku samotné F1) a nesetkal se s žádnými pozitivními reakcemi – alespoň od samotných závodníků. Pro piloty bylo opravdu bolestivé tímto úsekem projíždět. Auta údajně dostávala od panelů velké rány do podvozků a jezdci tak byli vystaveni obrovskému fyzickému náporu. Nehledě na fakt, že trpěla také technika. Klopený ovál byl ale také velmi nebezpečný a vzal si několik lidských životů (samotná Monza pak několik desítek). Tipec oválu utnula až sezóna 1969, kdy se na ni jel poslední závod (1000 km Monzy).

Dnes starý ovál v Monze chátrá a pokud Monzu navštívíte dnes, máte možnost se po něm oficiálně projet. Bohužel však jen na kole. Na okruhu si jej totiž můžete pronajmout, šlápnout do pedálů, nasát tu nostalgickou atmosféru a nechat se pohltit nesčetným počtem příběhů, které jsou cítit ve vzduchu… Už asi víme, kam si v létě uděláme výlet 

(Fotografie jsou mimochodem z epického filmu Grand Prix 1966, který opravdu doporučujeme zhlédnout už jen kvůli šíleným kameramanům a dokonalým záběrům formulí z 60. let.)