Starý okruh Monza – Obávaný zabiják

Starý okruh v Monze neměli piloti (nejen Formule 1) nikdy příliš v lásce.

Tato „nenávist“ Monzy pramenila především z táhlého klopeného oválu. Ten byl i přes třicetiletou existenci Monzy do oficiálního Grand Prix okruhu zařazen až v roce 1954 (tedy 4 roky po vzniku samotné F1) a nesetkal se s žádnými pozitivními reakcemi – alespoň od samotných závodníků.

Pro piloty totiž bylo opravdu bolestivé tímto úsekem projíždět, a to v rychlostech přesahujících až 280 km/h. Auta na klopeném oválu (který byl mimochodem z panelů) dostávala opravdu velké rány do podvozků a jezdci tak byli vystaveni obrovskému fyzickému náporu. Nehledě na fakt, že trpěla také samotná technika, pro kterou mohly být (a mnohdy také byly) kilometry na klopence devastující. Klopený ovál byl ale také velmi nebezpečný a vzal si několik lidských životů (samotná Monza pak několik desítek). Tipec oválu utnula až sezóna 1969, kdy se na ni jel poslední závod (1000 km Monzy).

Dnes starý ovál v Monze chátrá a pokud Monzu navštívíte dnes, máte možnost se po něm oficiálně projet. Bohužel však jen na kole. Na okruhu si jej totiž můžete pronajmout, šlápnout do pedálů, nasát tu nostalgickou atmosféru a nechat se pohltit nesčetným počtem příběhů, které jsou cítit ve vzduchu…

Pokud chcete případně vidět reálné záběry z Monzy, doporučujeme zhlédnout epický film Grand Prix 1966, který by neměl uniknout žádnému fandovi automobilů. V tomto geniálním filmu totiž uvidíte dokonalé záběry formulí ze 60. let, převážně díky naprosto šíleným kameramanům, kteří se pro natáčení neváhali nechat přivázat na jejich přední části.