Balatonský cirkus ve prospěch Matta Halla!

Předposlední závod sezóny odehrávaný nad maďarským jezerem Balaton ovládl Australan Hall.

Ani letos jsme si nemohli nechat ujít „leteckou Grand Prix“ Maďarska, avšak tentokrát premiérově u jezera Balaton, kde se také konal předposlední podnik tohoto skvělého šampionátu, jenž byl pro „nezájem diváků“ ukončen. Hned na úvod musím říci, a také srdečně poděkovat všem českým fanouškům, kteří se na Balatonu také nacházeli, a že jich nebylo málo, jako vždy se postarali o nejlepší atmosféru, jenž podtrhla celý závod.

Vše začalo v sobotu volnými tréninky, doprovodným programem a kvalifikací, kterou navíc ovládl Martin Šonka, což bylo příslibem kvalitního umístění úřadujícího mistra světa.

Neděle na sebe nenechala dlouho čekat a po proflámované sobotě přišla snídaně v podobě challenger class, jež začínal v 11:20. Master Class startoval o hodinu a čtyřicet minut později.
Vzhledem k vítězství Martina Šonky v kvalifikaci, byly karty rozdány, a tak bylo jasné, že to nejlepší přijde až na konec. Zajímavý byl hned první souboj, ve kterém se utkali Pete McLeod a Nicolas Ivanoff. Ačkoliv oba piloti obdrželi +1″ penalizaci za over G, nejrychlejším z dvojice byl překvapivě Pete McLeod, jemuž se v letošní sezóně příliš nedaří. Jeho čas i s penalizací 00:59.413 byl opravdu šílený. Ostře sledovaný souboj se divákům naskytl hned ve třetím heatu, kde na sebe narazili dva rivalové z top 3 celkového pořadí – Yoshihide Muroya a Matt Hall, kdo by si však vsázel na Japonce, ten by se šeredně mýlil, jeho čas nestačil ani na fastest looser, kterým se stal až v předposledním heatu Christian Bolton. Tohoto Yoshiho fiaska mohl Martin náležitě využít k obhajobě titulu mistra světa. V pátém klání se utkal další domácí pilot Petr Kopfstein s Američanem Michaelem Goulianem, který našince bohužel o +00:00.522″ porazil. V posledním souboji se utkali Matthias Dolderer s úřadujícím mistrem světa Martinem Šonkou. Jako první vyrazil na trať Matthias Dolderer, který inkasoval +3″ penalizaci za nedodržení úrovně letu mezi pylony a over G. Martinovi tedy stačilo zaletět čistě, a tak se také stalo.

Round of 8

V prvním rozletu druhého kola se proti sobě postavili Pete McLeod s Michaelem Goulianem. Zde svou formu Kanaďan potvrdil absolutně nejrychlejším časem z obou kol – 00:58.963 a bylo jasné, že se popere o finále. Ve druhém heatu se utkali Ben Murphy s Juanem Velardem a postarali se o dech beroucí souboj. Jako první se pylonům postavil Ben Murphy, jenž měl fantastický začátek, avšak konec se mu příliš nepodařil, a tak se časomíra zastavila u 00:59.935″. Juan Velarde byl na prvním splitu pomalejší o +0,508″, jenže na druhém už vedl o +0,269″, na třetím +0,399″ a po vertikálním manévru dorazil do cíle s náskokem +0,934″. Jenže pak inkasoval +1″ penalizaci za nedodržení limitu tratě v bráně č.13.  Ve třetím souboji druhého kola postoupil z duelu Matt Hall – Christian Bolton do Final 4 – Matt Hall a v posledním heatu si Martin Šonka hravě poradil s Kirby Chamblissem.

Final 4

V tuhle chvíli už můžeme říci, že Martin Šonka skvěle využil Yoshiho fiaska. Final 4 odstartoval Pete McLeod opět s neskutečným časem, který mu však stejně jako v předchozím kole upraven o +1″ penalizace za nedodržení limitu tratě v bráně č.13. Druhým vyzyvatelem byl Ben Murphy, který sice také vyfasoval +1″ penalizaci za over G, ale na McLeoda to o +0,009″ stačilo. Třetí se na trať vydal Matt Hall, jehož čas 00:58.839″ již nebyl překonán, neboť Martin Šonka chyboval a vyfasoval +3″ penalizaci za pylon hit, ačkoliv to pro něj znamená čtvrté místo v závodě, v průběžném pořadí jde do čela závodu.

Martin se k Final 4 také vyjádřil slovy… ,,Šmiknutý pylon ve finále a nakonec je z toho na Balatonu čtvrté místo! I když to zatím nic neznamená a ve hře je spousta bodů, celkově jsme se posunuli na první místo. Docela nám jde ty poslední závody v sezóně dělat zajímavé..😀😉🏁 A samozřejmě gratulace vítězovi Matt Hall Racing, a také Ben Murphy a Pete McLeod ke druhému a třetímu místu.“

1. 🇦🇺 00:58.839 Matt Hall
2. 🇬🇧 00:58.957 Ben Murphy
3. 🇨🇦 00:58.966 Pete McLeod
4. 🇨🇿 01:02.391 Martin Šonka