42 let od děsivé nehody Nikiho Laudy

Dnes (tedy 1. srpna roku 2018) je to přesně 42 let od fatální nehody Nikiho Laudy na obávaném Nürburgringu.

Nehoda se stala ve druhém kole, kdy Laudovo Ferrari narazilo do svodidel. Do něj pak narazili ještě piloti Brett Lunger a Harald Ertl, kteří poté neváhali nasadit své životy a po cca minutě dostali Laudu z plamenů.

Laudův stav byl po nehodě prohlášen za kritický. Jelikož Laudovi náraz vymrštil z hlavy přilbu, ocitl se přímo uprostřed plamenů a měl poškozené plíce, velmi vážné popáleniny hlavy a musel podstoupit plastiku. Lauda měl v podstatě shořelá i oční víčka, a tak podstoupil několik operací a plastik, vyžádal si ale pouze ty opravdu nejnutnější.

Přesto se ale do kokpitu (i přes nedoporučení lékařů) vrátil po neuvěřitelných šesti týdnech, konkrétně na závod v Monze. Lauda měl samozřejmě obrovské bolesti, ale neskutečné odhodlání získat titul mistra světa jej hnal kupředu a sezónu opravdu dokončil. Bohužel pro něj se ale stal „pouze“ vícemistr světa roku 1976.

Niki Lauda (celým jménem Andreas Nikolaus Lauda) má od nás obrovské uznání a právem je to jeden z nejlepších pilotů v historii Formule 1.