Red Bull Air Race zná jistě každý fanda motorsportu, ALE…

…věděli jste kupříkladu, že vůbec první oficiální závody (nejen) v akrobatickém létání se uskutečnily v Clevelandu v roce 1929 na Cleveland National Air Races? V tentýž roce proběhl také první závod žen v létání, který byl transkontinentální. Start závodu byl v kalifornské Santa Monice a po deseti dnech končil právě v Clevelandu.

I přes první oficiální závod v akrobacii v roce 1929, historie letecké akrobacie se datuje až do roku 1913, konkrétně do 24. listopadu. Otcem a „vynálezcem“ tohoto motoristického sportu byl Lincoln Beachey, který právě 24. listopadu 1913 předvedl se svým jednoduchým dvouplošníkem Curtiss první vývrtku. Tyto kousky však byly zatracovány a považovány za optickou iluzi, a to především samotným vynálezcem letadla Orvillem Wrightem. O letecké akrobacii přesvědčil Beachey svět až na svém turné 126-city barnstorming tour, po kterém sám Wright stáhl zpět tvé tvrzení. Po tomto turné se stal velikým fanouškem akrobacie dokonce i takový velikán jakým byl vynálezce Thomas Alva Edison, který vynalezl například fonograf.

Jo a znáte mimochodem Top Gear a jejich šílené závody? Tak průkopníky přesně takových šíleností byli právě Lincoln Beachey a automobilový závodník Barney Oldfield, kteří se rozhodli v roce 1914 poměřit své síly a uskutečnit závod auta proti letadlu na oválu v Los Angeles. Vyhrál samozřejmě Lincoln se svým aeroplánem Curtiss.