Okýnko do historie: Závodní pneumatiky Michelin

První závod, ve kterém byla poprvé použita vzduchem plněná pneumatika, byl závod Paříž-Bordeaux-Paříž v roce 1895…

Bratři André a Edouard Michelinovi vůbec poprvé použili pneumatiku při automobilovém závodu na trase Paříž-Bordeaux-Paříž. Závod sice dokončili na posledním místě, ale strhli na sebe velkou pozornost veřejnosti i tisku. André Michelin po závodě předpovědel, že do deseti let bude mít vzduchem plněnou pneumatiku uplně každý automobil. Předpověď mu vyšla, avšak skutečnost byla ještě o 5 let dříve.

Pneumatika jako taková byla ale vynalezena o mnoho let dříve, konkrétně už v roce 1845. Vynalezl jej Robert William Thomson. Na pneumatiku získal také patent, ale protože pro pneumatiku tehdy nebylo ještě širšího využití, vynález se nesetkal s přízní.

Za pravého průkopníka, který vzbudil ve veřejnosti o pneumatiku zájem, je však považován John Boyd Dunlop, který znovu vynalezl pneumatiku v roce 1888. V té době se už pneumatika uplatnila na jízdních kolech, a tak se Dunlop setkal s velkým úspěchem. Pneumatiku si i patentoval, ale jelikož už již dříve byl zaznamenán patent na vzduchem plněnou pneumatiku, jeho patent později propadl a dal tak možnost všem ostatním přispět do tohoto rozvíjejícího se odvětví.

Jak jistě víte, firmy Dunlop i Michelin jsou dnes jedni z největších velikánů mezi výrobci pneumatik.